• Kulttuurikeskus sähinä Helsinki Lauttasaari

TIETOA

Kulttuurikeskus Sähinä on kansalaisaktiivien 2014 perustama omarahoitteinen toimintatila ja (ammatti)yhteisö Helsingin Lauttasaaressa. Sähinän taustalla on ajatus erilaisten tekijöiden toiminnan ja tietotaidon keskittämisestä laadukkaisiin fyysisiin tiloihin. Tällä tavoin synnytetään tekijöiden välistä kollaboraatiota ja mahdollistetaan erilaisia tapoja jakaa osaamista ja mielenkiintoista toimintaa kaupunkilaisille.

Tiloiltaan Sähinä kattaa lähes 2000 neliömetriä. Tiloissa työskentelee päivittäin noin 50 ammattilaista nykysirkustaiteilijoista akupunktioklinikkaan. Sähinässä järjestetään kaupunkilaisille säännöllistä ja kynnyksetöntä toimintaa, kuten työpajoja ja kursseja, jooga- ja tanssitunteja sekä musakeikkoja ja performansseja.

Sähinä vuokraa tiloja myös erilaisiin tilaisuuksiin, kuten seminaareihin tai yksityisjuhliin sekä sponsoroi tiloillaan erillaisia projekteja ja taitelijaresidenssejä.

Sähinän aulassa toimii vegaaninen Makers Kahvila seitsemänä päivänä viikossa. Ensimmäisestä kerroksesta löytyy myös Sähinä Galleria, jonka vaihtuviin taidenäyttelyihin on vapaa pääsy kahvilan aukioloaikoina.

Tervetuloa tekemään ja kokemaan!

SÄHINÄLÄISET

Design & Grafiikka
• Lovia, vastuullista huippumuotia – www.loviacollection.com
• Ville Ylönen, arkkitehti
• Averi design, muotoilija, suunnittelija www.averidesign.fi

Kuvataiteet
• Hector Köhler, kuvataiteilija
• Sailpix, purjehdusvalokuvaus – www.sailpix.fi
• Anni Rupponen, kuvataiteilija
• Yasmin May Jaafar, kuvataiteilija-designer
• Ines Sederholm, kuvataiteilija

Kehon taiteet
• PALO-kollektiivi, esitystaiteet – www.instagram.com/palokollektiivi
• Danceteam International, tanssikoulu – www.danceteaminternational.com
• Maria Lindeman, näyttelijä, dramaturgi ja ohjaaja
• Rita Mikhel, sirkustaiteilija

Kirjallisuus & Musiikki
• Karri ”Paleface” Miettinen, muusikko – www.fb.com/PalefaceOfficial
• Mikko Sarvanne, Säveltäjä – www.fb.com/mikkosarvannehipcompany
• Aino Partanen, kustannustoimittaja
• Liimur, kääntäminen ja tulkkaus
• Luovuuskoulu Eilabertta – www.luovuuskoulu.fi

Elokuva
• Trikkielokuva – www.trikkielokuva.fi
• Danish Bear Production – www.danishbear.com
• Lari Rissanen, äänisuunnittelija

Terveys / Hyvinvointi
• Akufunktio, akupunkturisti Juho Sammalkorpi – www.akufunktio.fi
• Osteopatiaklinikka Lapsen Tähden, osteopaatti Lasse Maijala – www.lastenosteopatia.fi
• Evgeniia Tmi, koulutettu hieroja – www.fb.com/evgeniiatmi
• Ravitsemusakatemia, ravitsemusneuvontaa ja koulutusta

Yhteiskunta / Tiede
• Kriittinen Korkeakoulu, koulutus- ja kulttuurikeskus – www.kriittinenkorkeakoulu.fi

Muut
• LaskIT, tilitoimisto – www.laskit.fi
• Aktuaali, koulutus ja työnohjaus – www.aktuaali.fi
• Growthroom / Kasvuhuone, valmennusyhteisö – www.kasvuhuone.fi
• Visual Impact, visuaaliset strategiat – www.visualimpact.fi

Ruoka & Juoma
• Makers Kahvila – www.makerskahvila.com